ana sayfa > GENEL, Network Marketing > NETWORK MARKETİNG NEDİR?

NETWORK MARKETİNG NEDİR?

Cumartesi, 06 Ağu 2011 yorum ekle yorumlara git

Network Marketing (Çok katlı pazarlama), doğrudan satışın geliştirilmiş bir türüdür.

Doğrudan satış, en bilinen tanımıyla, bir mal ya da hizmetin, tüketicilere yüz yüze bir ilişkiyle ve genellikle de evlerde, işyerlerinde ve perakende satış noktası sayılamayacak yerlerde, bir satışçı tarafından anlatılarak tanıtıldığı bir satış yöntemidir.

Network Marketing, son yıllarda -her ölçekte- şirketlerin müşteriye daha kolay ulaşmak, kendine sadık müşteriler ve çalışanlar sağlamak kısaca ürün satışlarını arttırmak için kullanmaya başladığı etkili bir dağıtım ve kazanç sistemidir.. Network Marketing, kişiye kendi bağımsız işini kurma ve geliştirme şansını sunan bir olanaktır.

Network marketing sistemlerde şirketler müşterilerinin de para kazanmasını ve dolayısıyla da kendi kazançlarının artmasını hedeflemektedirler. Network Marketing sistemi tercih eden şirketler, en iyi reklamın tavsiye olduğunun bilincindedirler. Aslında hepimiz hergün tavsiyelerde bulunuruz, ama tavsiyelerimizden para kazanmıyoruz. Network marketing sektöründe çalışmadığınız halde beğendiğiniz bir sinema filmini ya da bir şampuanı tavsiye tavsiye ediyorsunuz değil mi? Aslında satışını gerçekleştiriyorsunuz, çünkü dostlarınız tavsiyenize uyarak onları satın alacak hatta onlar da başkalarına tavsiye edecekler. Sonuçta belki bir komedi filminin binlerce kişi tarafından seyredilmesine vesile olacaksınız. “Amaaaan canım ben söylemesem de o filmi başkaları anlatacak ve zaten milyonlarca insan seyredecek” diyenleri duyar gibiyim. Evet çok doğru siz tavsiye etmeseniz de birileri bunu yapacak, network marketing sektöründe de bu oluyor zaten, birileri yapmıyor diye network marketing çalışanları durmazlar, hatta o uğraşmak istemeyenlerin pazarlarını da kullanırlar.

Network Marketing sektöründe yılda 200 milyar $ ciro dönmektedir. Gelecek 10 yılda bu rakamın 1 trilyon $ ı bulacağı tahmin ediliyor, istatistikler de bunu doğrular nitelikte. Wellness şirketlerinden farklı olarak temizlik, gıda, giyim, elektronik gibi sektörler ve amazon.com, IBM, Citi Group gibi önemli markalar da bu sistemi benimsemeye başlamışlardır. Üniversitelerde ders olarak verilmesi, finans uzmanlarının bu sektörde büyük gelecek görmesi daha da cazip kılmaktadır. Dil, din ırk, cinsiyet, meslek ayrımı yapmaksızın büyüyen ekipler bu pastadan paylarını alırlar. Network marketing sıradan insanlara sıradışı kazanç imkanı veren tek  sistemdir. Tek başına mümkün olmayan iş hacmi network marketing sistem ile mümkündür. 1 kişinin %100 çabası yerine 100 kişinin %1 lik çabası. Enerji ve zaman kaybını engeller.

 

Şirketlere, Müşterilere ve Distribütörlere Neler Kazandırır?

Şirketlere düşük yatırımlarla klasik ticarete oranla daha hızlı büyüme, işine sadık çalışanlar sağlamak ve müşteriye kolay ulaşmak gibi avantajlar sağlar. Network marketing şirketlerinde dağıtıma harcanan para, distribütörlere ödenen prim ve ıskontolardan ibarettir. Aracı kurumların olmaması fiyat rekabeti sağlanmasına imkan verir.

Distribütörlere yani network marketing şirketlerinde çalışan üyelere ise kendi ihtiyaçlarını karşılarken %50 ye varan indirimler, %25e varan ara kazançlar ve bunlara ek olarak da bazı şirketlerde %25e varan liderlik primleri gibi kazanımlar sağlar. Bu kazançlar aylık 100 000$ gibi uçuk rakamlara ulaşabilmektedir.

Peki Network Marketing sadece para mı kazandırır? İnsanlar neden bu işi yapar?

  • Ek Gelir: part-time hatta mini-time çalışıp kısa sürede bu işi yapanlar, ürün satışı ile gelir elde etmek isteyenlere ek gelir sağlar.
  • Finansal Özgürlük: Ayırabildiğiniz kadar zaman ayırarak ya da fulltime çalışıp, en az 3-4 yıl sıkı çalışanlar, satış ile sınırlı bir kazanç yerine organizasyon kurarak büyük ekiplere kavuşanlara hayallerini gerçeğe dönüştürme imkanı verir. Yaşamak zorunda olduğunuz bir evde değil hayalini kurduğunuz bir evde yaşayabilirsiniz.
  • Emeklilik: Büyük bir ekip kurdunuz ve siz artık çalışmasanız da işi öğrettiğiniz üyeleriniz de daha fazla kazanmak isteyecektir. Buna engel olamazsınız. 15-20 kişilik bir ekip belki yeterli olmayabilir, sürekli yenilere gitmelisiniz. Aynı kişilerle takılı kalırsanız hayallerinize ulaşamazsınız. Başka şirketlerde başarılı olamamış insanları zorlamaktansa yenileri keşfedin, bütün güç yenilerdedir. Hiç ummadığınız kişiler lider olabilir, eğer kendi yakınlarınızı bu işten haberdar etmezseniz, başkalarının üyesi olduğunu görürsünüz.
  • Çevre Edinme ve Yeni İnsanlarla Tanışma: Geniş bir çevreniz olmasa bile bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Dar çevrenizin de çevresini kullanmayı bilmelisiniz. Ekibinize bu işi iyi öğretin ve örnek olun. Gün gelecek alt katmanlarınızda hiç tanımadığınız yüzlerce, binlerce üyeleriniz olacak. Sonsuz alt katmana kadar büyüme imkanınız olacak.
  • Yardım Etmek: Network Marketing in verdiği imkanlara ihtiyacı olan tanıdıklarınızı işe alarak ve onlara eğitim ve işlerini büyütme konusunda destek olarak en büyük iyiliği yapmış olursunuz.
  • Zaman Özgürlüğü: İstediğiniz saatlerde çalışırsınız. Günümüzde “patron” dediğimiz zenginlerin bile yakındıkları bir konuda çok şanslısınız. Patronlar, sahip olduklarını koruyabilmek için  çalışanlarından daha fazla çalışmak zorundadır hep. Esnaf zaten kepengini açtıktan sonra dükkanında bir köle gibidir, oradan bir yere ayrılamaz. Biz networkerler kendimize ve sevdiklerine daha fazla zaman ayırabilmektedirler. Tatile gitseniz de kazancınız durmaz.
  • Kendi İşinizi Kurmak:  Çoğumuzun hayalidir, kendi patronu olmak, emir almadan kazanmak. Hayatın gerçeklerini unutmamalıyız. Yeni açılan işyerlerinden %85 i 1 ile 5 yıl içinde kapandığını gösteriyor istatistikler. Klasik ticarette en yakınınız bile de olsa birileri kaybetmeli ki siz kazanmalısınız. Rakiplerinizi ezerseniz kazanabilirsiniz. Meslek sırrınızı kimseyle paylaşmamalısınız vs… Çok katmanlı sistemlerde altınızdakilere kazandırdıkça siz daha fazla kazanırsınız.
  • Kişisel Gelişim: Bu sistemler insanlarla yapıldığı için insan ilişkileri, iletişim ve birçok konuda kendinizin geliştiğini göreceksiniz.
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someoneShare on Google+0
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok