ana sayfa > GENEL, Googla'da İlk Sıralarda Olmak > Google’de İlk Sıralarda Olmak

Google’de İlk Sıralarda Olmak

Cumartesi, 06 Ağu 2011 yorum ekle yorumlara git

Varsayalım ki harika bir görünüm ve içerik bilgilerine sahip çok güzel bir alanda blog veya site açtınız. Yalnız bir sorun var  böylesine içerik ve görüntüye sahip olan siteniz ne yazık ki google aramalarında üst sıralarda yer almıyor. Öyleyse boşuna uğraştınız ve çalışmanızı geri dönüşüm kutusuna atmanız yerinde bir hareket olur. Çünkü sizin bu durumda ziyaretçiniz olamaz bu da kazancınızın olmasını imkansız kılar.Google arama motorunda üst sıralarda yer almak web siteler için organik ziyaretçi ve para kazanmak anlamına gelir.

Organik ziyaretçi, alanınızda reklama yer vermeseniz bile doğal yollarla siteye sağlanan ziyaretçi trafiğidir.Bu trafik, arama motorları veya Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri kullanılarak sağlanır.En iyi organik ziyaretçi sağlama yöntemi de Google aramalarında üst sıralarda yer almaktır. Araştırmalara göre insanlar google armalarında karşılarına çıkan ilk 5 siteyi ziyaret ediyorlar. Bu durumda Google aramalarından ziyaretçileriniz olmasını istiyorsanız bu ilk beş site içinde yer almalısınız.

Google aramalarında üst sıralarda yer almak için ise birkaç basit kuralı uygulamanız gerekir. Bu şekilde ziyaretçileriniz için daha sağlıklı oluşturulmuş ve tekrar sayfanıza yönlendirecek çekici bir siteye sahip olursunuz.

Peki sitemizi google aramalarında üst sıralara taşıyacak olan kurallar nelerdir;

1.) İçerik: Her şeyden önce bu sizin siteniz ve onu olabildiğince özgün içeriklerle döşemeniz gerekir.Eğer web sitenizin Google aramalarında üst sıralarda yer almasını ve ziyaretçilerinizin sürekli kalmasını istiyorsanız sitenizin içeriğini özgün yazı ve makalelerle doldurmalısınız. Kopy-past içerikle google sıralamalarında yükselmeniz neredeyse imkansızdır. Google kopya içerikli web site ve blogları değersiz olarak görür. Çünkü siz zaten var olan bilgiyi yeniden üretilmiş gibi başkalarına sunmaya çalışıyorsunuzdur ki bu yazılar google tarafından önceden taranmıştır. Bu durumda sitenizin insanlara bir katkısı olduğunu söyleyemeyiz. Bu da sitenizi alt sıralara çekecektir.

2.) Sadelik: Web sitenizin insanların gözüne disko topu gibi batmasını istemiyorsanız ışıl ışıl parlayan her yerde karşılarına çıkacak reklam bannerları ile doldurmayın. Televizyonlarda reklam olur olmaz dayanamayıp zap yapan insanlardan reklamlarla dolu karmakarışık sitenizi tekrar ziyaret etmesini bekleyemezsiniz. Temanızı sade ve göz yormayacak renklerden oluşturmaya dikkat edin. Temanızın sade olması sitenizin açılış hızının da iyi olmasını sağlayacaktır. Fark edilmek adına rengarenk yapılan siteler göz yorar ve insanları rahatsız eder. Popup reklamlar ise kesinlikle kulanılmamalı. Bu reklamlar istem dışı açılan tam sayfa reklamlardır ve ziyaretçiler bu tarz reklamlardan nefret ederler.

3.) Seo: Google aramalarında yükselmeyi hedefliyorsanız mutlaka Seo ayarlarını yapmalısınız. Bunun için uzman olmanız gerekmiyor. Çünkü artık WordPress gibi mükemmel bir içerik yönetim sistemi var. Seo açısından web sitenizi kesinlikle wordpress tabanlı oluşturmanızı tavsiye ederim.WordPress sayesinde sadece 2-3 eklenti kurarak site içi seo ayarlarını yapabilirsiniz.

WordPress Seo eklentileri;

1-      All in One SEO Pack

2-      Google XML Sitemaps

3-      SEO Smart Links

Bu 3 eklenti siteniz için fazlasıyla yeterli olacaktır. Çok fazla eklenti kurmanız veritabanını yoracak ve sitenin yavaş açılmasına sebep olacaktır.

4.) İlgi: Ziyaretçi veya üyelerinizi sürekli takip etmeniz ve onlarla ilgilenmeniz gerekir. Sitenizde site bırakılan yorumlara dikkat edin ve onarla en kısa sürede geri dönüp karşılık verin. Sitenizde herhangi bir hata olursa giderin.

5.) Güncellik: Sitenizi sürekli yenilemelisiniz. Yeni bir şeyler eklemeniz sitenizi canlı tutar. Hiç zamanınız olmuyorsa haftada en azından 1 içerik eklemeye özen gösterin. Zamanı olanlar için haftada 2-3 makale girmek web siteyi güncel tutmaya yeterli olacaktır. Web sitenizi yeni oluşturduysanız düzenli özgün içerik girmelisiniz. En azından 2 günde bir makale ekleyebilirsiniz.

6.) Backlink: Diğer sitelerden sürekli ve düzenli olarak karşılıksız link almaya çalışın. Google başka sitelerden bir siteye link verilmesini ve hit gelmesini sever. Bu google gözünden Web sitenizin değer kazanmasını sağlar ve sizi ilk sıralara yükseltir. Ama bunu sürekli aynı sitelerden alarak yapmayın. Backlink alacağınız siteler sizin sitenizin içeriği ile örtüşmeli. Yani rakip siteler olmalı. Bu sizi kısa sürede üst sıralara yükseltecektir. Ayrıca Facebook, Twitter gibi sosyal alanlarda web sitenizi tanıtmalısınız. Son olarak sitenizi sosyal bookmark (imleme) sitelerine mutlaka ekleyin. Google sosyal bookmark sitelerine eklenen web sitelerini inanılmaz bir hızla indexler ve üst sıralara taşır.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someoneShare on Google+0
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok